Paralympics 2021 medal table: how many medals have GB won at Tokyo 2020 Paralympic Games - live standings

This is how many gold, silver and bronze medals have been won by each nation competing at the Paralympics 2021 in Japan

The Tokyo 2020 Paralympic Games is reaching its conclusion.

Following the enforced delay due to the Covid pandemic, the Paralympics began a year on from initially planned.

Sign up to our World of Sport newsletter

The i newsletter cut through the noise

Around 4,350 athletes will have taken part across 22 sports - including two new ones - over nine days of competition in Japan.

They will be competing for a place on the podium and gold, silver and bronze medals - medals made out of old mobile phones.

With so much going on it can be a hard job to keep up to date with what’s going on - but worry not with this live medal table tracker.

Live Paralympics 2021 medal table

Already Britain’s most successful female Paralympian, Storey eclipsed Mike Kenny’s record of 16 golds for GB at the Paralympics to become the country’s all-time most successful Paralympian.

As of 3 Septembert 2021, GB had surpassed the 100 medal mark in Tokyo, this is the live Paralympics 2021 medal table:

Loading....

Who are the ParalympicsGB medallists in Tokyo?

These are the ParalympicsGB athletes to have claimed a medal at the Tokyo 2020 Paralympic Games.

Gold medallists:

  • Emma Wiggs - Para-canoe women's VL2 200m
  • Jonathan Broom-Edwards - Para-athletics - men's high jump
  • Owen Miller - Para-athletics men's T20 1500m
  • Dan Pembroke - Para-athletics - men's F13 javelin
  • Bethany Firth - Para-swimming - women's S14 100m backstroke
  • Sarah Storey - Cycling Road - women's C4-5 road race
  • Ben Watson - Cycling Road - men's C1-3 road race
  • David Smith - Boccia - BC1 individual
  • Reece Dunn - Para-swimming - men's SM14 200m individual medley
  • Ben Watson - Para-cycling - men's C3 time trial (road)
  • Sarah Storey - Para-cycling - women's C5 time trial (road)
  • Lee Pearson - Para-equestrian - individual freestyle grade II
  • Andrew Small - Para-athletics - men's T33 - 100m
  • Phoebe Paterson Pine - Archery - women's individual compound
  • Lee Pearson, Natasha Baker and Sophie Wells - Para-equestrian - team test
  • Great Britain - Wheelchair rugby - mixed
  • Chris Skelley - Judo - men's 100kg
  • James Fox, Ellen Buttrick, Giedre Rakauskaite, Oliver Stanhope, Erin Kennedy - Para-rowing - mixed PR3 coxed four
  • Lauren Rowles and Laurence Whiteley - Para-rowing - mixed PR2 double sculls
  • Hannah Cockroft - Para-athletics - women's T34 100m
  • Lauren Steadman - Para-triathlon - women's PTS5
  • Sophie Hahn - Para-athletics - women's T38 - 100m
  • Reece Dunn, Bethany Firth, Jessica-Jane Applegate and Jordan Catchpole - Para-swimming - mixed S14 - 4x100m freestyle relay
  • Thomas Young - Para-athletics - men's T38 - 100m
  • Maisie Summers-Newton - Para-swimming - women's SB6 100m breaststroke
  • Kadeena Cox, Jaco van Gass and Jody Cundy - Para-cycling - mixed C1-5 750m team sprint
  • Lora Fachie and Corrine Hall - Para-cycling - women's B 3,000m individual pursuit
  • Neil Fachie and Matt Rotherham - Para-cycling - men's B 1000m time trial
  • Reece Dunn - Para-swimming - men's S14 200m freestyle
  • Hannah Russell - Para-swimming - women's S12 100m backstroke
  • Kadeena Cox - Para-cycling - women's C4-5 500m time trial
  • Piers Gilliver - Wheelchair fencing - men's epee individual
  • Lee Pearson - Para-equestrian - individual test Grade II
  • Maisie Summers-Newton - Para-swimming - women's SM6 200m individual medley
  • Tully Kearney - Para-swimming - women's S5 100m freestyle
  • Jaco van Gass - Para-cycling - men's C3 3,000m individual pursuit
  • Sarah Storey - Para-cycling - women's C5 3,000m individual pursuit

Silver medallists:

  • Richard Whitehead - Men's 200m - T61
  • Stephen Clegg - Men's 100m Butterfly
  • Alfie Hewett and Gordon Reid - Wheelchair tennis - men's doubles
  • Will Bayley and Paul Karabardak - Men's doubles - class 7
  • Sophie Unwin and Jenny Holl - Women's B road race
  • Sammi Kinghorn - Para-athletics - women's T53 400m
  • Crystal Lane-Wright - Cycling Road - women's C4-5 road race
  • Finlay Graham - Cycling Road - men's C1-3 road race
  • Rebecca Redfern - Para-swimming - women's SB13 100m breaststroke
  • Bethany Firth - Para-swimming - women's SM14 200m individual medley
  • Lora Fachie - Para-cycling - women's B time trial (road)
  • Crystal Lane-Wright - Para-cycling - women's C5 time trial (road)
  • Natasha Baker - Para-equestrian - individual freestyle grade III
  • Piers Gilliver, Dimitri Coutya and Oliver Lam-Watson - Wheelchair Fencing - men's foil team
  • Ellie Challis - Para-swimming - women's S3 - backstroke
  • Louise Fiddes - Para-swimming - women's SB14 - breaststroke
  • Elliot Stewart - Para-judo - men's 90kg
  • Will Bayley - TPara-table tennis - men's singles class seven
  • Kare Adenegan - Para-athletics - women's T34 100m
  • George Peasgood - TPara-triathlon - men's PTS5
  • Grace Harvey - Para-swimming - women's SB5 100m breaststroke
  • James Ball- Para-cycling - men's B 1000m time trial
  • Natasha Baker- Para-equestrian - individual test - Grade III
  • Bethany Firth - women's S14 200m freestyle (swimming)
  • Sophie Wells - individual test Grade II (equestrian)
  • Fin Graham - men's C3 3,000m individual pursuit (cycling)
  • Jody Cundy - men's C4 1000m time trial (cycling)
  • Aileen McGlynn and Helen Scott - women's B 1000m time trial (tandem cycling)
  • Tully Kearney - women's S5 200m freestyle (swimming)
  • Reece Dunn - men's S14 100m butterfly (swimming)
  • Crystal Lane-Wright - women's C5 3,000m individual pursuit (cycling)
  • Steve Bate and Adam Duggleby - men's B 4,000m individual pursuit (tandem cycling)

Bronze medallists:

  • Hollie Arnold - Women's javelin throw
  • Hannah Taunton - Para-athletics - Women's T20 1500m
  • Robert Oliver - Para-canoe - men's KL3 200m
  • Jeanette Chippington - Para-canoe - women's VL2 200m
  • Dan Greaves - Para-athletics - men's F64 discus
  • Jessica-Jane Applegate - Para-swimming - women's S14 100m backstroke
  • Reece Dunn - Para-swimming - men's S14 100m backstroke
  • Sammi Kinghorn - Para-athletics - women's T53 100m
  • Sue Bailey and Megan Shackleton - Table Tennis - women's team class 4
  • Aaron McKibbin, Billy Shilton and Ross Wilson - Table Tennis - men's team class 8
  • Victoria Rumary - Para-archery - women's W1 individual
  • Olivia Breen - Para-athletics - women's T38 long jump
  • Columba Blango - Para-athletics - men's T20 400m
  • Louise Fiddes - Para-swimming - women's SM14 200m individual medley
  • Hannah Russell - Para-swimming - women's S12 100m freestyle
  • Stephen Clegg - Para-swimming - men's S12 100m freestyle
  • George Peasgood - Para-cycling - men's C4 time trial (road)
  • Georgia Wilson - Dressage individual freestyle - Grade II
  • Jonnie Peacock - Para-athletics - men's T64 - 100m
  • Harri Jenkins - Para-athletics - men's T33 - 100m
  • Louise Sugden - Powerlifting - women's -86kg
  • Maria Lyle - Para-athletics - women's T35 - 200m
  • Scott Quin - Para-swimming - men's SB14 - breaststroke
  • Claire Cashmore - TPara-triathlon - women's PTS5
  • Dimitri Coutya - Wheelchair fencing - men's foil B individual
  • Jack Hunter Spivey - Table tennis - men's C5 singles
  • Thomas Matthews - Table tennis - men's C1 singles
  • Paul Karabardak - Table tennis - men's C6 singles
  • Micky Yule - Powerlifting - -72kg
  • Sophie Unwin and Jenny Hall - Para-cycling - women's B 3,000m individual pursuit
  • Piers Gilliver, Dimitri Coutya, Oliver Lam-Watson - Wheelchair fencing - men's epee team
  • Jessica-Jane Applegate - women's S14 200m freestyle (swimming)
  • Stephen Clegg - men's S12 100m backstroke (swimming)
  • Jaco van Gass - men's C1-3 1000m time trial (cycling)
  • Olivia Broome - powerlifting -50kg
  • Maria Lyle - women's T35 100m (athletics)
  • Dimitri Coutya - men's epee individual (wheelchair fencing)
  • Georgia Wilson - individual test Grade II (equestrian)
  • Toni Shaw - women's S9 400m freestyle (swimming)

Who is the most successful Paralympic nation?

Tokyo 2020 is the 16th instalment of the Paralympic Games.

A look through the history books has shown which countries have been the most successful at the Paralympics between the first in Rome 1960 and Rio 2016.

The United States topped the overall standings for most medals won at the Paralympics during that time, and prior to Tokyo 2020 starting, with a total of 2,175 medals won

Great Britain is the second most successful nation to compete at the summer Paralympics with a combined 1,789 medals won, followed by Germany with 1,443 medals won.

Australia (1,125), Canada (1,059) and China (1,033) have all won more than 1,000 medals at the summer Paralympics, closely followed by France (949) and Netherlands (714).